Az interneten ma már minden egy kattintásra van. Bárkit elérhetsz, cseveghetsz, kapcsolatokat építhetsz. De vajon mennyire biztonságos mindez? A digitális intimitás új szintre emelte a kapcsolatteremtést, de komoly veszélyeket is rejthet.
Sexting: Menő vagy veszélyes?
Biztosan hallottál már a „sexting”-ről, vagyis a szexuális tartalmú képek és üzenetek küldéséről. Lehet, hogy jópofa flörtnek tűnik, de gondolj bele: mi történik, ha a képed illetéktelen kezekbe kerül? Egy rossz döntés tönkreteheti a hírnevedet, zaklatáshoz és zsaroláshoz is vezethet.
Szülők, akikkel ciki beszélni, de mégis fontos
Oké, lehet, hogy nem a szüleiddel akarod megbeszélni az online életedet, de hidd el, ők is voltak fiatalok. A legjobb, ha van egy olyan felnőtt, akiben megbízol, és akivel nyíltan beszélhetsz a kockázatokról. Ha valaki arra kér, hogy képet küldj magadról, amit nem szeretnél, mindig mondhatsz nemet. Az értéked nem attól függ, hogy mit várnak el tőled mások.
Pornó – a valóság vagy kamu?
Az internet tele van pornóval, de tudnod kell, hogy ezek a tartalmak nem a valóságot mutatják be. Sok fiatal innen tanul a szexről, pedig ezek a videók gyakran teljesen hamis képet festenek a beleegyezésről, a kapcsolatok működéséről és a valódi intimitásról.
Hogyan védheted meg magad?
- Gondolkodj, mielőtt képet vagy videót küldesz valakinek!
- Ha valaki nyomást gyakorol rád, az nem szeretet, hanem manipuláció!
- Ha bajba kerülsz, ne félj segítséget kérni! Egy megbízható felnőtt vagy egy segélyvonal mindig ott van.
A digitális világ szuper, ha okosan használod! Legyél tudatos, és ne hagyd, hogy rossz döntések meghatározzák a jövődet.
I.CS.A
kép:AI